Kasza z sosem pieczarkowym – smaczna matematyka

Kurki na wsi szukają ziarenek bo bardzo je lubią. My też lubimy ziarna zbóż i różne kasze. Jak powiada pewna mądra reklama: smaków jak liter mamy się uczyć.
Czasami w przedszkolu zajadamy ze smakiem słodkie danie jakim jest ryż z jabłkami, kasza ze słodką śmietanką, czasami też ze smakiem pałaszujemy kaszę z sosem mięsnym lub pieczarkowym.

W internecie znajdziemy opisy wszystkich rodzajów kasz.
Inne rozwiązanie by poznać walory kasz to kupujemy kilka rodzajów i wspólnie z dzieckiem, gdy nam przyjdzie na to ochota robimy różne dania.

Zarówno w przedszkolu jak i w domu ilość dań ze zdrowymi produktami jest duża.
Dziś kolejna propozycja kulinarna, smaczna, zdrowa matematyka użytkowa czyli kasza z sosem pieczarkowym.

Składniki: wybrana kasza, pieczarki, cebula, masło, olej, śmietana, przyprawy, np. kostki rosołowe, woda, pieprz, koperek, szczypiorek, łyżka mąki.

1. Rozmawiamy o różnych rodzajach kasz. Każdy z członków rodziny mówi, którą lubi, a może ma zamiar dopiero polubić. Wspaniałym rozwiązaniem jest mix kasz w jednej torebce
2. Ważymy na wadze kuchennej wybraną kaszę w torebce, mama zapisuje wynik, ważymy ten sam woreczek po ugotowaniu. Skąd ta różnica w wadze? (kasza ugotowana ma w sobie dużo wody).
Zabawy z ważeniem możemy kontynuować w miarę zainteresowania dziecka.
– co jest lekkie, co lżejsze? itp.
– co waży tyle samo?
3. Myjemy pieczarki, kroimy – dziecko znowu przelicza pieczarki, porównuje ciężar pieczarki małej i większej? Dorosły pomaga, jeśli dziecko jeszcze nie daje rady odczytać wyniku ważenia.
4. Dorosły kroi ulubioną cebulę, podsmaża na odrobinie oleju i masła, dorzuca pieczarki, podsmaża, dodaje ulubione przyprawy, dolewa wodę w odpowiedniej ilości, przykrywa naczynie i dusi potrawę ok. 20 min.
5. Dziecko delikatnie, ale starannie miesza śmietanę z łyżką mąki. Dorośły łączy śmietanę z duszącym się sosem pieczarkowym. Delikatnie miesza, doprawiając do smaku pieprzem, solą oraz świeżym koperkiem, szczypiorkiem (w zależności od upodobań).
6. Dziecko przygotowuje stół: odpowiednia ilość miejsc do siedzenia, talerzy, sztućców, serwetek.
Rodzinka zasiada do stołu.
SMACZNEGO 🙂

Maja Koguc